POKRZYWA

tradycyjna roślina włóknista.

ZBIÓR ROŚLIN

Pokrzywa rośnie dziko na różnych stanowiskach, choć do rozwinięcia najlepszej jakości włókna wymaga gleby bogatej w składniki odżywcze.

Zbiór przeprowadza się głównie jesienią, po przekwitnięciu, umożliwia to zebranie również nasion.
POZYSKANIE WŁÓKNA

W zależności od wybranej metody włókno da pokrzywa zielona, wyroszona lub wymoczona w wodzie. Po odpowiednim przygotowaniu rośliny można użyć międlicy, albo ręcznie zdjąć włókno z łodyg. Należy je potem starannie i delikatnie wyczesać.

PRZĘDZENIE I TKANIE

Pokrzywę uprząść można na wrzecionie lub kołowrotku, w zależności od sposobu pozyskania włókna otrzyma się przędzę o różnych parametrach. Tak przygotowane nici można już tkać na krosnach tkackich pionowych lub poziomych, by uzyskać pokrzywową tkaninę.

O POKRZYWIE

Pokrzywa to jedna z trzech podstawowych występujących w Polsce roślin włóknistych. Tkaniny z jej włókien znajdowane w Europie datowane są nawet na epokę brązu. 

W opisach z XII wieku przedstawiana była jako materiał o niższej wartości, dopiero później doceniono jej delikatność oraz właściwości. Używana m.in. do wyrobu sprzętu rybackiego, sit do miodów i mąk. Na przełomie wieków wracała do łask w okresach kryzysów, wojen. Obróbka pokrzywy należy do rzemiosła tradycyjnego, jest to element naszego dziedzictwa kulturowego.

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,

Dlaczego pokrzywa?

Występujące w Polsce tradycyjne rośliny włókniste to len, konopie oraz pokrzywa- obecnie wyłącznie w stanie dzikim, nie ma bowiem upraw tej rośliny do celów włókienniczych. Jakie są zalety pokrzywy?

JAKOŚĆ WŁÓKNA

Tkaniny z pokrzywy są delikatniejsze od lnianych, mają wyjątkowy połysk oraz trwałość. Nie gniją w wodzie, charakteryzują się dużą trwałością.

TRADYCJA

pozyskiwanie włókna z pokrzyw to element naszej historii, to tradycje wiejskie, dziedzictwo kulturowe, które warto pielęgnować.

DOSTĘPNOŚĆ

Jest powszechnie występującą rośliną w Polsce, znaleźć ją można na skrajach lasów, rowów, wód.

NATURA

włókno z pokrzywy potrzebuje ludzkiego czasu, troski w jego przygotowaniu, nie ma w sobie chemicznych substancji z oprysków, charakteryzuje się doskonałymi właściwościami.

Blog

Interesting things about nettle

When Germany and Austria ran short of cotton during the War, the value of the Nettle as a substitute was at once recognized, and the two ordinary species, U. dioica[…]

Read more

The study of nettle processing in Russia

Nettle fiber – you can learn a lot about it in Russia. The master here is Баранов Валерий Федорович / Baranow Valerij Fiedorowicz. here are only a few links with[…]

Read more

9 kg of nettles 🙂

Nettle fiber   Almost 9 kg of green nettle, after removing the leaves. 1/3 for water retting, 1/3 for dew retting , and 1/3 for fiber removal right away. There[…]

Read more