Warsztaty Dzika Przędza 2024

Tradycyjna roślina włóknista

Warsztaty Dzika Przędza 2024

Warsztaty z włókna pokrzywowego i innych roślin włóknistych, czyli jak pozyskać włókno z pokrzywy, włókno z chmielu i nie tylko.

Dzika przędza – włókno z pokrzywy, chmielu, igieł sosnowych- warsztaty.

Dzika Przędza – tak było w 2023 i 2022 roku:

LIPIEC 2023

SIERPIEŃ 2023

LIPIEC 2022

SIERPIEŃ 2022

Dzika przędza – włókno z pokrzywy i nie tylko, warsztaty. Bardzo się z nich cieszę, dlatego, że są jedyne takie w Polsce :), ale też dlatego, że dzieją się również dzięki Waszej determinacji w zdobywaniu tej wiedzy.

Zabieram Was w 4-dniową podróż do świata dzikich włókien, dzikiej przędzy, do mojego świata roślin włóknistych.

Zapoznacie się z dawnymi, tradycyjnymi sposobami pozyskiwania włókna z pokrzywy, chmielu, spróbujemy też sosnowych igieł. Nauczycie się prząść na kołowrotkach, jest to potrzebne, by uprząść Wasze roślinne niteczki.  Cały warsztat jest dla osób początkujących w tej dziedzinie,  ale jeśli masz już doświadczenie z przędzeniem to też zapraszam, doskonale się odnajdzie tu każda/ każdy z Was. Będziemy zbierać rośliny, gotować, mieszać, czesać, prząść.

Prowadząca, czyli o mnie:

Aleksandra Olszewska-  jestem prządką, twórczynią i prowadzącą wraz z mężem Pracownię Rzemiosł Dawnych.
Od wielu lat prowadzę warsztaty tradycyjnej obróbki roślin włóknistych za pomocą międlic, cierlic, czesalnic oraz warsztaty przędzenia (również jako Mistrz Tradycji).

Swoimi działaniami dbam o to, by zawód prządki nie był jedynie „ginącym zawodem”, a stał się ciekawą formą poznawania przeszłości, czerpania z tradycji.

Tradycje przędzalnicze przekazuję młodym i starszym, sprawnym i niepełnosprawnym, uczę jak dawniej wyglądało życie wiejskie od strony włókienniczej.

Jestem stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie pozyskiwania włókna z pokrzyw, tu możecie poczytać o tym projekcie: www.polskapokrzywa.pl

Prowadzę badania, doświadczenia nad różnymi innymi rodzajami włókien roślinnych (nie tylko włókno z pokrzywy:), np. z sosnowego igliwia, chrzanu, wierzbówki kiprzycy, drzewa morwy, chmielu, z nich przędę nici i uczę tego innych.

O warsztatach:

Terminy:  18-21.07.2024- brak miejsc, 8-11.08- zapisy trwają i 22-25.08.2024- brak miejsc

Czwartek- niedziela,  każdego dnia  warsztaty trwają 5 godzin, jeśli ktoś będzie miał ochotę na więcej w formie pracy własnej– nic nie stoi na przeszkodzie- jestem do dyspozycji

Godziny:  10.00- 15.00

Po uzgodnieniu z Wami możemy zrobić dłuższą przerwę w trakcie zajęć, np. na kąpiel w jeziorze, na spacer, na nic-nie-robienie, albo też zacząć i skończyć o innych godzinach. Ważne, by był to pięknie i owocnie spędzony czas.

Czwartek- niedziela,  każdego dnia  warsztaty trwają 5 godzin, jeśli ktoś będzie miał ochotę na więcej w formie pracy własnej– nic nie stoi na przeszkodzie.

Miejsce: Pierwsze wzgórze po lewej, Żerdno 21, 78-550, na Google mapie: Pracownia Rzemiosł Dawnych

Program warsztatów:

Wprowadzenie
*Zapoznanie z roślinami włóknistymi
*Świeża pokrzywa, pozyskanie i przygotowanie włókna
*Roszona pokrzywa, pozyskanie i przygotowanie włókna
*Chmiel zwyczajny, pozyskanie i przygotowanie włókna
*Międlenie i czesanie lnu i konopi
*Nauka przędzenia (obsługa grępli, kołowrotka, przędzenie pojedynczej nici, dwojenie, zwijanie na motowidło), będziemy prząść każdego dnia, by się nauczyć
*Przędzenie pokrzyw, chmielu, sosnowych igieł (dla najdzielniejszych)
*Zapewne jakieś inne, nieprzewidziane aktywności też się zadzieją

Finanse:

Płatność składa się z dwóch części:

opłata rezerwacyjna 200zł – płatne na konto (dane będą przesłane w mailu potwierdzającym zapisanie na dany termin). Opłata jest bezzwrotna.

oraz 800zł/osoba za 4 dni warsztatów, płatne na miejscu. Donację tą przeznaczamy na cele statutowe naszego stowarzyszenia.

ZGŁOSZENIA

tu: pracownianawsi@gmail.com,

lub telefon do mnie: 515*651*425

lub tu: pracownianawsi@gmail.com

Zapewniamy:

*materiał roślinny do pozyskania podczas warsztatów (czyli zbieramy pokrzywy), przygotowane przeze mnie zimowe pokrzywy wyroszone, przygotowany zimowy chmiel, przygotowane i nieprzygotowane igły sosnowe, kołowrotki firmy Kromski&Sons, wrzeciona, len włóknisty, narzędzia i wyposażenie do przetwarzania i przygotowania włókien.

*nieodpłatne miejsce na rozbicie namiotu, postawienia kampera, albo nocleg w drewnianej pracowni (trzeba raczej mieć swoją karimatę, śpiwór, bo do dyspozycji jedynie podłoga i kocyki), zimna, bieżąca woda, toaleta kompostowa, przecudowne widoki

*w jeden z warsztatowych dni zrobimy też seans saunowy

Zapraszamy Was z rodzinami na czas warsztatów, jeśli chcecie w tym czasie zrobić sobie krótkie wakacje w naszych pięknych okolicach – będzie nam bardzo miło. Jeśli chcecie zabrać pieska to takiego, który nie będzie nocą szczekał, a w dzień biegał samotnie po okolicy (teren 3 ha jest nieogrodzony)

Jeżeli nie skusi Was spanie pod namiotem, podpowiem jakieś lokalizacje noclegowe.

Gwarantuję, że czas będzie płynął ekspresowo i że te 4 dni miną nie wiadomo kiedy.  Choć nasz czas warsztatowy będzie naprawdę wypełniony to okolica ma Wam wiele do zaoferowania.

Pojezierze Drawskie

Żerdno to wioska o wyjątkowym położeniu tuż przy jeziorze Żerdno w gminie Czaplinek. Leży w granicach Drawskiego Parku Krajobrazowego, w Obszarze Chronionego Krajobrazu „Pojezierze Drawskie”, w obszarze Natura 2000 – obszary ptasie „Ostoja Drawska”, w obszarze Natura 2000 – obszary siedliskowe „Jeziora Czaplineckie”.
Te rejony  Pojezierza Drawskiego to jedne z ostatnich w Europie o tak wyjątkowych walorach przyrodniczych.

Popatrzcie jak tu pięknie:

NOCLEGI:Nasze Żerdno jest  małe i nie na tu agroturystyki żadnej, hotelu też nie:) ale oto okoliczne miejscówki: 

Nasze Żerdno jest  małe i nie na tu agroturystyki żadnej, hotelu też nie:) ale oto okoliczne miejscówki: 

https://przystanekczapla.pl/ pensjonat między Żerdnem, a Czaplinkiem

http://www.chatatoniego.pl/ mają domek z kominkiem i pokoje (po drugiej stronie jeziora)

https://www.facebook.com/profile.php?id=100069426720634 (Stare Drawsko, 3km od nas mają pokoje), najlepiej zadzwonić

http://dworek-sikory.pl

Hotelik w Czaplinku: http://www.hotel-czaplinek.pl/

Siedlisko Nowe Drawsko 9: tel 504 989 466

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *